Wordpress Ücretsiz ve Basit Otomatik Yedekleme Sistemi Yazı Dizisi (Bölüm 1: Hazırlık)

Hepinize yeni bir yazı dizisinden merhabalar,

Bugün ele almaya karar verdiğim konu aslında hepimizin her an başına gelecebilecek bir risk durumuna karşı alternatif bir ücretsiz ve basit bir teknik ile kişisel yada kurumsal proje veya çalışmamızda kullandığımız WordPress yazılımımızın herhangi bir risk ortamında veri kaybından doğabilecek sorunlara karşı önlemine yönelik..

Hepimiz internet dünyasında öyle yada böyle birşeyler yapmak için uğraşıyoruz ve kimi zaman hayatımızın büyük kısmını projelerimize harcıyoruz ve bu projelere büyük ümitler, paralar bağlıyoruz. Birçoğumuz da maddi durumları olmadığından dolayı kişisel projesi yada sitesini ekonomik alanlardan alarak backup yani yedekleme alanı bile almadan “hosting firması yedekliyor” sanarak çoğu zaman bu şekilde projemize devam ediyoruz..

Aslında bu yazı dizisindeki konuya başımdan geçen bir olayı kısaca özetleyerek giriş yapmak istiyorum.

Mevcut olarak bir VPS sahibiydim. Yedeklerim; hizmet aldığım firmada yedekleniyor ayrıca periyodik olarak da kendi bilgisayarım içerisinde yedekleniyordu. Bu durumda benim herhangi bir veri kaybında yada disk sorununda verilerim sağlamda sanıyordum :) Taki, VPS’imin ana sunucu sisteminin ve kişisel bilgisayarımın harddisk’inin  bir film senaryosu benzeri bozulması ile oluşan çaresizliğime kadar..

Aslında yukarıdaki örnek olarak gösterdiğim başımdan geçen bu olay; hepimizin aslında birer engelli olma adayı olabileceğimizle eşdeğer durumda. Yani, ne kadar yedek alırsak alalım bir şekilde risk içerisindeyiz. Eğer sadece backup hizmeti alıyorsanız ve bu hizmeti aldığınız firma bu işe büyük bir yatırım yapmış ise siz biraz daha şanslısınız. Ancak bu noktada anlatacak olduğum işini riske atmak istemeyenler veya backup alanı olmayan arkadaşlara otomatik olarak WordPress uygulamalarını dosyaları ve veritabanı olarak periyodik (kendi belirleyecek oldukları) süreler içerisinde kendileri unutsa bile WordPress’imize kuracak olduğumuz eklenti ile otomatik olarak yedeklerin alınmasını sağlayacak bir yöntemdir.

Ve artık gelelim hazırlık  aşamasına. Öncelikle alet çantamıza ihtiyaçlarımızı yüklemeden önce çalışma alanı güvenliğimizi sağlamakta. Bu da şuanki WordPress kurulumumuzun yedeğini almakla gerçekleşecektir. İlk önce wordpress yedeğinizi almanızı tavsiye etmekteyim. Bu adımımız hazırlık olduğu için size bu yazımda veritabanımızı yedeklemeyi anlatmak istiyorum. Gelecek bölümde ise, yedekleme işlevini yapacak olan WordPress eklentimizi indirerek kurmayı ve yedekleme için kullanacak olduğumuz 2,5 GB’lık yedekleme alanı sağlayan siteyi; bu site ile yazılımımızın entegre olarak çalışması ile ilgili yapmamız gerekenleri anlatacağım.

Şimdi Gelin; WordPress Veritabanımızı Yedekleyelim.

Yedeklemelerle ilgili plesk ve cpanel sürüm ve dillerinin farklı olabileceğinden dolayı bu konuyu videolu olarak sizlere sunmak istiyorum.

Plesk veritabanı yedekleme ile ilgili video (Türkçe bir video ne yazıkki bulamadım. Ancak video detaylı bir şekilde anlatımı gerçekleştirmiş. İşlemi yapamayanlar yorum olarak sorunlarını yazarsa yardımcı olmaya gayret gösteririm)

Cpanel veritabanı yedekleme ile ilgili video (Türkçe bir video ne yazıkki bulamadım. Ancak video detaylı bir şekilde anlatımı gerçekleştirmiş. İşlemi yapamayanlar yorum olarak sorunlarını yazarsa yardımcı olmaya gayret gösteririm)

Şimdilik genel olarak konumuzun ilk aşamasını yedek alma ile halletmiş bulunuyoruz. Bir sonraki Bölüm 2: Gelişme ve Sonuç etabında yapacak olduğumuz yedekleme eklentisini edinme, kurma ve ayarları düzenleme konulu yazımda görüşmek üzere..

VN:F [1.9.20_1166]
Oy Verin
Rating: 8.7/10 (6 votes cast)
WordPress Ücretsiz ve Basit Otomatik Yedekleme Sistemi Yazı Dizisi (Bölüm 1: Hazırlık), 8.7 out of 10 based on 6 ratings

WordPress Ücretsiz ve Basit Otomatik Yedekleme Sistemi Yazı Dizisi (Bölüm 1: Hazırlık) QR Barkod

Şuanda görüntülediğiniz bu yazıyı dilerseniz Mobil Cihazlarınızda da okuyabilirsiniz!

Tek yapmanız gereken yanda gördüğünüz QR Barkod Kodunu okutmak..