Seo Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Aslında herşey  2 Eylül 1969′da iki bilgisayarın ARPANET ağıyla bağlanması ve bunun sonucunda ortaya çıkan “internet” teriminin hayatımıza girmesi ile başladı. O günden bu yana birbirine bağlı olan bu bilgisayarlar kişiler tarafından kullanılmakta; bugün “internet” artık bir deniz misali ile uçsuz bucaksız bir Engin okyanus gibi her bir noktasında birşeyler saklamakta.

Haliyle bu noktada internet’in ve bilgisayar teknolojisinin git gide modernleşmesi ve yaygınlaşması sonucunda insanlar ihtiyaçları olan herşeyi bilgisayarlarının başında internet aracılığı ile aramaya başlar hale geldiler. Örneğin artık birçoğumuzun cebinde taşıdığı ve artık sadece bir iletişim cihazından da öte hale gelen cep telefonlarını bile arama motoru adını verdiğimiz google, yandex, bing vb. internet sitelerine yani arama motorlarına girerek yada halk diliyle tıklayarak istediğimiz, duyduğumuz, tavsiye aldığımız telefonları bu sitelerin aracılığı / arama motorları ile bularak istediğimiz ürün hakkında bilgi edinebiliyoruz artık..

İşte tam bu noktada devreye giren şey ise SEO aslında. Peki ama bu çok ismini duyduğumuz SEO terimi yada kelimesi nedir ve ne anlama gelir? Gelin isterseniz yavaş yavaş Türkiye’de popüler bir terim olan SEO kelimesinin anlamını anlamaya / kavramaya çalışalım.

SEO kelimesi ve terimi aslında ingilizce Search Engine Optimization kelimelesinin / teriminin kırmızı ve kalın olarak belirttiğim ilk harfleri ile oluşturulmuş kısaltılmış bir terimdir. Bu terimi Türk diline çevirdiğimiz de ise karşılığı; Arama Motoru Optimizasyonu’na tekabül etmektedir. Devamı »